Uložit    
History


Je libo si přečíst, jak vznikla karetní hra Kouřící kočka, kde se tu vzala a jak se dodnes vyvíjí?
Vítejte na vlně stroje času, která vás unese do historie Kouřící kočky a bez obav zpět do současnosti.


"Hra v karty se k nám dostala z ciziny ..." 

Léta osmdesátá

Někdy v roce '88, spíš '89 hrávali Kocour, Ing. Vraanek, Plocan, Luboš a Hugo karty na pánských toaletách ve 3. patře legendárního pražského gymnázia Arabská. Hráli Filky, a sice o cigarety, čili šlo o hazardní podobu Kouřící kočky a někteří ze zmíněných borců se k této minulosti neradi hlásí... Filky hráli často i na chatách. Pak skončení gymplu se tito kumpáni přestali scházet, a tím pádem tato hra úplně zanikla.

Filky na Arabské

Filky byla hra, která se hrála obdobným způsobem jako Kouřící kočka, ale trestné karty byly čtyři filci a pravděpodobně i poslední štych. Červený filek byl za 2 trestné body, všichni ostatní filci byly za 1.

Hrálo se to o cigarety, od Selectek nahoru, o horší značky se nehrálo. O Startky se třeba nehrálo, to Luboš neuznával, protože takové cigarety nekouřil. Pro nezasvěcené, Selectky byly cigarety za 10 korun, což odpovídá dneska třeba Galoiskám za 75 korun; taková ta hranice nad Petrami. Vyhrát cigaretku bylo samozřejmě příjemné, ale v podstatě to byla hlavně hra pro hru, co podněcovalo hráčskou vášeň kumpánů.

Léta devadesátá

Fatální výlet na Ukrajinu

V lednu či únoru '94 vyrazila parta přátel na Ukrajinu na lyžování do horského střediska CSKA. Výlet pro dva autobusy lidí zorganizovala Самая смраклая Marge. A právě na Ukrajině se začala hrát Kouřící kočka v podstatě podle pravidel, podle kterých se hraje dneska, až na to, že se tenkrát jednak nepočítal poslední štych, hrálo se jenom na karty a nehrálo se na potupná slova, ale při prohře se muselo pít.

Na tomto fatálním výletě se zrodili hráči tvořící dnes špičku světového žebříčku Kouřící kočky: Grupa, Kocour, Padre, Marge, Osvald, Bardotka ... inu byl to zajímavý zájezd. Kocour na něj vzpomíná ve svých zatím nevydaných pamětech jako na legendární. Doslova říká: vodka a Kouřící kočka tehdy změnily můj život ...

Na Ukrajině se tedy zjevila Kouřící kočka, ale nikdo už neví, kdo tu hru přinesl. Byl tam třeba Slon. Slon byl hodně divný člověk, tuhle hru mohl klidně přinést Slon. Nebyla to tedy ukrajinská hra. Určitě to někdo přivezl a naučil to ostatní. Byla to zkrátka nová hra.

Přestup fotbalistů Rose Gesichten ke Kouřící kočce

Největší legendy Kouřící kočky hrály tuto skvělou hru v první polovině 90. let jako součást přípravy nebo oslav remíz a proher přijatelným skóre fotbalového superklubu Rose Gesichten. Z tohoto superklubu se rekrutovalo spousta hráčů, celkem 13 hráčů Rose Gesichten je dodnes aktivních hráčů Kouřící kočky. 

Hráči tehdejšího podprůměrného klubu 6. levelu hanspaulské ligy byli tito současní hráči Kouřící kočky:

 

Smoking Cat Legends Gallery

 

--> brankář a populární rozhodčí: Grupa
--> v obraně nastupovali: Hugo, Kraken, Fleisch nebo Fisha
--> kapitánskou pásku navlékal: Kooza
--> záložní řadu tvořili: Maara a Remek
--> v útoku excelovali: Kocour, Suk a Viktoor
--> v pozdějších letech pak branku Růžových hájil: Zahrada

NIKDY SE NEPODAŘILO NIKAM POSTOUPIT ! Zřejmě i proto se tito hráči uchýlili ke karbanu.

Legendární Krystal v Karlíně

Lidé z Arabské, z Ukrajiny a z fotbalového týmu se částečně překrývali. Scházeli se po zápasech hanspaulské ligy v restauraci Krystal v Karlíně – to bylo u karlínských hřišť, která jsou již zlikvidována výstavbou. Tam tato parta lidí začala hrát zcela spontánně Kouřící kočku. U stolu bývaly ve hře i dvoje karty, to se stávalo velice často, protože hrálo třeba 10 lidí.

Později v karlínském Krystalu proběhlo první losování na Světovou sérii 2009.

Kouřící kočku hráli někteří lidé zcela náruživě po mnoho desítek či stovek večerů, v podstatě dalších 15 let, hlavně v průběhu 90. let, než přišel Internet a lidé se přestali scházet.

Historie názvu karetní hry Kouřící kočka (2009)

Název pro karetní hru Kouřící kočka vznikl někdy v květnu roku 2009, kdy už byla hra ustálená na stávajících pravidlech. Bylo zřejmé, že ta pravidla jsou naprosto unikátní, že nikdo jiný takhle tu hru nehraje, tak se Kocour s Lucasem dohodl, že tu hru pojmenují. Jméno Kouřící kočka vystihovalo podstatu této hry, neboť je to hra velice pohodová, vždy v ní prohrává jen jeden člověk, nehraje se nikdy o peníze, je zkrátka taková klidná a zábavná.

První turnaj Světové série kouřící kočky (SCWS 2009)

Hra byla pojmenovaná, byla dost zajímavá, a tak by byla bývala škoda, kdyby všechny znalosti o této hře zapadly. Tehdy už se opravdu nehrálo zdaleka tolik, protože lidé, jak jsou starší, tak už se tolik zase nesejdou. A tak přišel nápad uspořádat veřejný turnaj v Kouřící kočce, protože by bylo krásné setkávat se na profesionální úrovni.

Byla založena Smoking Cat World Union (SCWU) pořádající jednou do roka oficiální turnaj Smoking Cat World Series (SCWS).

První turnaj Světové série Kouřící kočky (SCWS 2009) se uskutečnil 26. září 2009 v Kravíně v Úněticích. Lucasovi patří velký DÍK za finanční podporu této akce, díky které se podařilo uspořádat turnaj s určitým úspěchem a skoro bez velkých investic. Na prvním ročníku SCWS hrály i ženy.

Nadešly další turnaje ...

V dalších letech se Kouřící kočka velice rozrostla. Místo konání turnajů se přestěhovalo do ateliéru Follow the Cat v Bubenči v Praze 6 a zde se odehrála již řada ročníků Světové série KK. Jak tyto turnaje dopadly, o co se hrálo atd., je možné vidět zde: SCWS 2009, SCWS 2010, SCWS 2011, SCWS 2012, SCWS2013, SCWS2014, SCWS2015.

Od r. 2012 završuje Světouvou sérii nový turnaj Masters pro deset nejlepších hráčů sezóny.

V r. 2013 vznikl nový typ turnaje challenger - v květnu proběhl na Kladně první dámský challenger Košiška Cup, litoměřický challenger Kočičí ostrov musel být pro povodně v červnu 2013 zrušen, pražský challenger Fiesta del Sol naopak proběhl v srpnu za omamného jižanského vedra.

Průběh celé sezóny 2013 je archivován v historické soupisce Smoking Cat Season 2013.

SCWU stanovila oficiální začátek a konec hráčské sezóny. Nově zahajujeme kočkařskou sezónu na Frýbestr 25. 1. v 8:50. Hráčská sezóna je završena turnajem Masters.

V r. 2014 přibyla celá řada nových oficiálních turnajů. Novinkou v typech turnajů byly turnaje Smoking Cat National Tour - Mongolian International Championship a AfroCat - The African Cup. V dubnu byl uspořádán historický první turnajový víkend, sobotní exihibice JokeRiders Cup a nedělní turnaj klubů Team Championship. Konal se první ročník GreenHorn Cat, který je určen pro nováčky sezóny - takový hráč může nastoupit na newcomers tournament pouze jednou, a to právě v sezóně zahájení své kariéry.

Průběh celé sezóny 2014 je archivován v historické soupisce Smoking Cat Season 2014.

V r. 2015 se naplno rozjela National Tour v celé své parádě. National Tour 2015 zahrnula celkem 5 turnajů: Mongolian Open, AfroCat, US Open, Czech Open, Cats&Elks a Dr. Alban. V tomto roce se však vzhledem k nízké účasti nekonal oblíbený JokeRiders Cup, jehož budoucnost je zatím nejistá. V pestré sezóně 2015 se odehrálo 15 oficiálních turnajů v kategoriích nationals, challengers, majors, best of season, newcomers, event a friendlies

Sezónu 2016 ovlivnila nepříjemná situace způsobená na poslední chvíli odhlášenými hráči bez náhradníků, která dovršila trpělivost organizátorů mind sportiovních her, a tak byla tato sezóna předčasně ukončena jarním major turnajem teamů Team Championship 2016 a závazným turnajem na mezinárodním Czech Open 2016 v pardubické Tipsport Areně, kde se odehrál klasický letní challenger Fiesta del Sol 2016.

SCWU svou činnost obnovila po dvou letech jediným turnajem sezóny, majorem Galactic Series 2018, a posléze dvěma majory sezony 2019 Team Championship a InterGalaxy Series.

Pro rok 2020 byla rozepsaná již plná sezóna v novém pojetí o 10 turnajích různých úrovní: 3 dvoukolové turnaje National Tour, 3 tříkolové turnaje Classic Tour (původně challengers), 2 čtyřkolové majory Team Championship a World Series, dvoukolový GreenHorn Cat turnaj nováčků a galavečer Masters. Zavedl se nový, resp. jasnější, systém bodování sezóny.

Zrodily se nové trofeje pro major turnaje, originální trofej pro nejlepšího hráče sezóny a také šály pro víteze Masters, které budou uděleny i zpětně, a tak předány všem dosavadním vítězům Smoking Cat Masters.

Smoking Cat trophies since 2020

Po úderu globální koronavirové pandemie a zásahu vládními opatřeními se tohoto nešťastného roku 2020 odehrály jen turnaje National Tour a dva turnaje Classic Tour. Oba major turnaje musely být zrušeny, turnaje Newcomers a Masters 2020 dosud čekají na své náhradní termíny, stejně jako předávání šál vítězům Masters.


Poslední aktualizace: 1.2.2021

Aktuální dění ze světa Smoking Cat, tisková prohlášení SCWU a zprávy Leona a LeonTeenky Berger sledujte v SC News. Rozpis turnajů aktuální sezóny naleznete v Smoking Cat Calendar.

Partners
Vytvořeno týmem. Právní podmínky stránky.